Steve Jobs’un Girişimcilik Ruhu…

steve-jobs-turker-taktak

Steve Jobs’un Girişimcilik Ruhu…

24 Şubat 1955’te doğan ve 5 Ekim 2011’de vefat eden Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından biri olan Steve Jobs, Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyolarını da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yaparak büyük kariyerinin adımlarını atmıştır.
Dünyanın en iyi ve en başarılı girişimcileri arasında bulunan Jobs; Suriyeli Müslüman bir babanın ve İsviçre kökenli bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir.
California’lı bir aileye evlatlık verilen Jobs üniversiteyi sıkıcı bularak şirket kurmaya karar vermiştir.
Evinin garajına Apple şirketini kurar, Jobs bu şirketi kurduğunda 21 yaşındadır.
1976’da Apple 1 satışa sunuldu. Daha sonra ise renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple 2 piyasaya sürüldü. 1985’te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple Yönetim Kurulu’ndan çıkartıldı.
NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1986 yılında da Lucasfilm firmasından Pixar’ı satın aldı. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri dönerek Fortune dergisi 2007 yılında Steve Jobs’u en güçlü iş adamı olarak topluma yansıttı.
2006 yılında Walt Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin Pixar’ın CEO’su ve en büyük hissedarı olarak çalışan Steve Jobs hayata gözlerini yumana kadar Walt Disney Şirketi’nin en büyük gerçek hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olarak hayatını sürdürdü.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir