Instagram hayatımızın merkezi mi oldu?


Instagram hayatımızın merkezi mi oldu?

Instagram şu an aylık 1 milyarlık aktif kullanıcısıyla devasa bir mecra. Peki Instagram hayatımızın merkezi mi yoksa bazılarımız için hayatının bir parçası haline mi geldi? Instagram bağımlılığı ise tamamen ayrı bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Sorduğumuz sorunun cevabı kesin olmasa da çoğu kişinin paylaşım alışkanlıklarını, yaşayış biçimlerini, spor ve ilgi alanları gibi birçok şeyi değiştirdi. Bunu kabul etmek gerekiyor. 2010 yılında hayatımıza giren bu küçük kamera logolu platform, sosyal medya bağımlılıklarında köşe taşı uygulaması olarak yer alıyor.

Girişimcilikte instagram artık olmazsa olmazlardan oldu…

Özellikle reklam ve anlık görsellerle sürekli ziyaret edilen bu sosyal medya girişimcilerinde olmazsa olmazlarından. Kendisini güzel ya da yakışıklı hissetmeyen kişiler bu mecrada kendisine bir şekilde yer buldu ve bunu devam ettirdi. Estetik operasyonların artmasıyla tek tip insanlar türemeye başladı, paylaşım yapmak uğruna kendisini tehlikeye atanlardan, hayatını kaybedenlere kadar her çeşit şey kendisini bu platform vesilesiyle gösterdi. Bazıları için düzenli paylaşım yapmamak hayati bir duruma dönüştü. Instagram üzerinden gelir elde edenler için platformun hayatının merkezi olmaktan ziyade, direkt hayatı haline geldiğini ise görüyoruz.

Instagram hayatımıza 10 yıl önce girdi ve birçok alışkanlığımızı değiştirdi. Bir 10 yıl daha yer alacakmış gibi duran platformun ilerleyen yıllarda nasıl bir dönüşüm yaratacağı ise tahmin dahi edilemiyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir