Soğuk satış nedir, nasıl yapılır?


Soğuk satış nedir, nasıl yapılır?

Soğuk satış nedir, nasıl yapılır? “Cold calling” yani soğuk arama bir telefonla satış tekniğidir. Sunulan ürün veya hizmetlere ilgi duymadığı net bir biçimde belli olan potansiyel müşterilere ulaşmayı amaçlamaktadır. Soğuk arama satış temsilcinizin daha önce de o kişiyle herhangi bir temasta bulunmadığı müşterilerin kendine yöneltilme durumudur.

Soğuk satışın zorlukları var mıdır?

Telefondan iletişim kurmak ve karşıdakini ikna etmek zor olmalıdır fakat başarılamayacak bir iş değildir. Gerçek bir satıştan ciddi paralar kazanan kişiler de aslında aynı fikirdedir. İkna etmek zor fakat telefondan ikna etmek çok daha zordur.

Belki de yalnızca zamana karşı sergilediği bu dik duruş nedeniyle soğuk arama ile satış yapma yöntemi işletmenizin de sizin de en çok ihtiyaç duyduğunuz şeye dönüşmüştür, ne dersiniz?

Cevap ne olursa olsun değişmeyen tek bir gerçek vardır. O da soğuk arama kavramının ne olduğuna ve ne işe yaradığına dair yeterli bilgiye ve yeteneğe sahip olduğunuzda şirketinizin gelirlerini katlayabileceğinizdir.

Yazımızda bir yandan telefonla satışa dayalı soğuk arama yönteminin neden zamana yenik düşmediğine açıklık getirirken diğer taraftan da soğuk aramaya dair işletme karınızı veya satış temsilcilerinizin başarısını artıracak birkaç püf noktasından bahsedeceğiz. Çünkü soğuk arama doğru uygulandığında yeni müşteriler kazanmak veya potansiyel müşteri adaylarını belirlemek için kullanabileceğiniz son derece etkili bir satış tekniğine dönüşebilir. Yazımızda yer vereceğimiz 9 ipucu telefonda satış yapma yeteneklerinizi çabucak geliştirmenize ve çok daha fazla sayıdaki görüşmeyi satışa dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Sizler de satışlarınızı artırmak, daha çok iş yapmak, daha fazla insana yardımcı olmak ya da gelirinizi kendiniz belirlemek mi istiyorsunuz? O halde şu 9 niteliği bir an evvel kazanmaya odaklanın.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir