Girişimci aslında kimdir?

girisimciligin-temel-prensipleri-turker-taktak

Girişimci aslında kimdir genel prensipleri nelerdir?

Girişimcilikte en önemli kurallardan bir tanesi hedefi belirlemektir. Girişimci belirlediği hedefte ilerlemek isteyen ve bu hedef doğrultusunda çalışan iş insanıdır.

Toplumun ihtiyaç duyduğu hizmet veya mal gereksinimlerini karşılamak amacıyla oluşturulmuş işletmelerin varoluşlarındaki kişilerin yerine getirdikleri hizmetler topluluğudur. Aslında girişimcilikte bir malın karşılanması da kişilerin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yapılan bir hizmet kapsamına girmektedir. Girişimciler her ne iş olursa olsun, varoluş sebeplerinde hep hizmet vardır. Toplumun belirli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla da ürün tedariki sağlamak da girişimciliğin kurallarından biridir diyebiliriz.

Girişimci aslında toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet veren bir birey ya da kuruluş diye adlandırabiliriz. Girişimcilikte en önemli kural hedef kitlenin ihtiyacına göre ürün tedariğidir.

Siz bir web site tasarımcısı da olsanız, karşıdaki kişinin ihtiyacını karşılamış oluyorsunuz. Girişimciliğin temel prensiplerinden biri de kişinin mutlu geri dönüş yapmasını sağlamaktır.

Genel kurallar çerçevesinde hedef kitlenin gereksinimlerini karşılayan girişimci aynı zamanda toplumun da beklentilerine göz atmak ve bu çerçevede işlerine çeki düzen vermek zorundadır.

Girişimcinin en önemli prensibi azimdir, azimli ve istikrarlı olan iş insanı daima gelecekte de başarılı olur.

İyi bir girişimci aynı zamanda özgüvenli olmalıdır, kendinden emin ve kararlı olan girişimcilerin daima vizyonları da bu şekildedir.

Başarının temel kurallarından biri de pes etmemektir. Bazı şeylerde başarısız olabilir istediğiniz sonucu göremeyebilirsiniz, bunun için pes etmemeyi öğrenmeli hedefinizin peşinden gitmelisiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir