Genç girişimcilere büyük destek: 3 yıl boyunca vergi ve sigorta prim teşviki


Genç girişimcilere büyük destek: 3 yıl boyunca vergi ve sigorta prim teşviki

Genç girişimcilere büyük destek: 3 yıl boyunca vergi ve sigorta prim teşviki ile genç girişimcilerin yüzünü güldürüyor, vergi ve sigorta prim teşviki, kitapçığından yapılan derlemeye göre, yeni iş kurmak isteyen gençlerin teşvik edilmek amacıyla prim desteği sağlanıyor.

Genç girişimcilerin faaliyete başladığı ilk yıllardan itibaren 3 vergilendirme döneminde elde ettikleri kazançların yıllık olarak 75000 liralık kısmı gelir vergisinden istisna tutularak genç girişimcilere büyük bir destek sağlanıyor.

29 yaş sınırı mevcut

Genç girişimcilere verilen teşvikte 29 yaş sınırı bulunuyor, 29 yaşını doldurmamış, tam mükellef gerçek kişiler bu teşvikten yararlanabiliyor. Aynı zamanda genç girişimcilerin beyana tabi başka bir gelirinin olması durumunda ise sadece ticari ve zirai meslekteki kazançları dolayısıyla istisnai olarak yararlanabiliyor. Vergi teşvikinde üç vergilendirme dönemi bulunuyor yeni bir faaliyete başlanması durumunda teşvik süresi uzatılmıyor.

Kendi işinin olması bu teşvik için şart

İstisnadan yararlanacak olan kişilerin, kendi işlerinde bilfiil çalışması veya işin kendisi tarafından idare edilmesi gerekiyor.

Faaliyetlerin adı ortaklık veya şahıs şirketleri bünyesinde yapılması halinde, işe başlanılan tarihten itibaren ortakların tamamının tüm şartları taşıması gerekiyor. Mevcut olan bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olanlar ise bu destekten yararlanamıyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir