Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos!

turker-taktak-dunyanin-en-zengin-insani-jeff-bezos:

Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos liseden birincilikle mezun oldu.

Princeton Üniversitesi’nden kabul aldı. Üniversite yıllarında fizik profesörü olma ideali vardı.

Ancak daha sonraki dönemlerde New York’ta finans sektöründe çalışırken Amazon’u kurmaya karar verdi. Online kitap satışı fikri beni oldukça heyecanlandırıyordu.

O zamanlar 30’lu yaşlarımdaydım ve yeni evliydim. Eşim MacKenzie’ye işi bırakıp büyük ihtimalle başarısız olacak bu çılgın fikri gerçekleştirmek istediğimi söyledim. O da beni destekleyeceğini söyledi. Amazon’u kurduktan sonraysa olayların bu aşamaya nasıl geldiğini gerçekten bilemiyorum. Pek çok faktörü en ince detayına kadar değerlendirdikten sonra en zor ve en riskli yolu seçtim. Bu tercihimden dolayı gurur duyuyorum.”

“Çocukken yeni şeyler icat etmeyi severdim. Eski kamyon lastiklerine çimento doldurarak bahçe kapısının otomatik şekilde açılıp kapanmasını sağladım. Folyo ve şemsiye aracılığıyla güneş enerjisinden yararlanan bir fırın yapmayı denedim ancak bu deneme pek başarılı olmadı. Tüm bu deneme yanılmalara rağmen gerçekten mucit olmak istiyordum. Eşim de beni bu yolda sonuna dek destekledi.”

Amazon’un kurulduğu ilk dönemde sadece kitap satıyordu. Bezos, kitapları kargo ofisine bizzat kendi teslim ediyordu. Bunun için de 1987 model Chevy Blazer aracını kullanıyordu. Jeff Bezos, 2016 yılında Charlie Rose’a verdiği röportajda şöyle diyor:

“O zaman belki bir gün forklift alacak paramız olur diye düşünüyordum. Bugün durum çok ama çok farklı.”

Kitap satışından sonra Bezos, Amazon’a müzik ve film ürünleri de ilave etti. Amazon üzerinden alışveriş yapan insanlara “Online olarak başka ne tür ürünler almak istersiniz?” diye de soruyordu.

Müşterilerden biri ‘Umarım cam sileceği de satarsınız. Arabama cam sileceği almam lazım.’ dedi. İnsanların yeni doğan e-ticaretten tüm alanlarda faydalanmak istediklerini o an fark ettim. İnsanlar birkaç tıkla diğer işlerini de halletmek istemeye başlamışlardı. Elektronik, giyim gibi diğer kategorilerin de Amazon’da yer almasına o zaman karar verdim.”

Ve Jeff Bezos, Amazon’a onlarca farklı kategori daha ekledi. Tuvalet kağıdından sebzeye, bilgisayardan terliğe kadar aklınıza gelebilecek hemen her şey Amazon’da mevcut.

Amazon: Müşteri Memnuniyetinde Daima 1 Numara

Jeff Bezos optimist, idealist ve vizyon sahibi bir insan. Bu üç özellik ise çok az kişide aynı anda mevcut.

2003 yılında verdiği bir röportajda: “İnternetin sunduğu yeniliklerin henüz çok azını idrak ettik. Önümüzde pek çok fırsat var. Şu an çok erken bir dönemdeyiz.” diyordu.

İnternetin yaygınlaşmasıyla Jeff Bezos’un iş hayatındaki düşünceleri de daha rafine hale geldi. Onun için en önemli şey daima müşteri memnuniyetini sağlamak…

“Amazon’un bir numaralı prensibi rakipler yerine müşterilere yönelmektir. Daima müşteri odaklı çalışıyoruz. Müşterilerin ihtiyaçlarını en ideal şekilde karşılamaya çalışıyoruz. Müşterilerin gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak için operasyon ve çalışanlarımızı sürekli geliştiriyoruz.”

Jeff Bezos’un bir diğer önemli özelliği ise “uzun vadeli” planlamaya büyük önem vermesidir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir