Amazon kulübe geri döndü! İşte güncel rakamlar

amazon-trilyon-dolar-klubune-dondu-turker-taktak

Amazon kulübe geri döndü! İşte güncel rakamlar

Tesla, Apple ve Samsung gibi teknoloji devlerinin yanı sıra binlerce şirket 2019 yılı dördüncü çeyreği için finansal raporlarını kamuoyu ile paylaştı. Herkesin gözünün üzerinde olduğu Amazon trilyon dolar kulübüne döndü.

31 Aralıkta sona eren çeyrekte tatil dönemindeki güçlü satışlarında etkisiyle Amazon’un beklentilerin üzerinde kar ettiği görülüyor. Bu kapsamda hisselerin yüzde artmasıyla Amazon tekrardan trilyon dolarlık şirketler arasına katıldı.

Amazon trilyon dolar kulübüne döndü: 2019 dördüncü çeyrek

Dördüncü çeyrekte yüzde 21’lik artış ile 87.4 milyar dolarlık satış gerçekleştiren e-ticaret devi, hisse başına 6.47 dolar kar elde etti. Böylece tahminleri geride bırakan bir başarıya imza atılmış oldu. Analistlerin beklentileri satışların 86.2 milyar dolar, hisse başı karın ise 4.11 dolar olacağı yönündeydi.

Amazon CEO’su Jeff Bezos kazançları açıklarken yaptığı konuşmada “Prime’a bu çeyrekte her zamankinden daha fazla kişi katıldı” ifadesini kullandı. Dünya çapında 150 milyondan fazla Amazon Prime üyesi bulunduğunu ifade etti. Kıyaslamak gerekirse, 2018’in Nisan ayında 100 milyon seviyesindeydi.

Amazon hisseleri Ekim 2017’den bu yana günlük en yüksek kazancı elde ederken, içerisinde bulunduğumuz 2020 yılının ilk çeyreği için şirketin beklentisi 4.2 milyar dolar gelir elde etmek.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir